Vi rekommenderar att du viker upp produkten helt innan tvätt och inte överfyller tvättmaskinen. Produkten är lätt att sträcka efter tvätt.
Sängkläder tål att torktumlas men vi rekommenderar att de får hänga och lufttorka eftersom det ger slätare resultat och är bättre för miljön.
Första gångerna som sängkläderna tvättas kanske du upplever att de lockar sig men de blir slätare när de har använts och fibrerna har bearbetats.
Om du vill ha slätt och blankt utseende rekommenderar vi att du stryker tvätten.
BESKRIVNING
ORIGINAL STRIPE-sängkläderna för dubbeltäcke är vävda i ett randigt mönster som är inspirerat av en klassisk design som går långt tillbaka i våra arkiv. Det är tidlöst och ger ett enkelt och stilrent intryck.
Light Grey är en vacker grå nyans som ger enkelhet och lugn i sovrummet. Den randiga väven låter ljuset leka med den grå färgen.
Till sängkläderna för dubbeltäcke ingår två örngott.
Kombinera de vita sängkläderna med något av våra lakan.