Vi rekommenderar att du viker upp produkten helt innan tvätt och inte överfyller tvättmaskinen. Produkten är lätt att sträcka efter tvätt.
Sängkläder tål att torktumlas men vi rekommenderar att de får hänga och lufttorka eftersom det ger slätare resultat och är bättre för miljön.
Första gångerna som sängkläderna tvättas kanske du upplever att de lockar sig men de blir slätare när de har använts och fibrerna har bearbetats.
Om du vill ha slätt och blankt utseende rekommenderar vi att du stryker tvätten.
BESKRIVNING
Design: Bent Georg Jensen
NORTHERN LIGHT är ett klassiskt mönster i egyptisk bomull i bästa Georg Jensen Damask-kvalitet. Örngottet kommer därför i all sin enkelhet att lysa upp ett helt sovrum, som om man skådade norrskenet på himlen och därför står också den enkla kuvertstängningen i samklang med designen. Designen utstrålar naturens organiska fenomen och former, som stringent har översatts till ett tidlöst mönster. Det naturliga lugnet och den vackra harmonin skapar därför en avslappnad känsla som gör att man mjukt vill vila sitt huvud.
Den vita färgen med de diskreta nyanserna är en symbol för ett stilsäkert val. Med NORTHERN LIGHT i White är det därför fråga om enkel lyx och välbefinnande, oavsett om det gäller hotellrummet eller det privata sovrummet. Den exklusiva känslan kan förstärkas med ett helt set sängkläder eller ett underlakan som passar till kollektionens övriga färger.
NORTHERN LIGHT designades 1991 av vävaren och textilingenjören Bent Georg Jensen, som under flera år i spetsen för Georg Jensen Damask också var en drivkraft i designutvecklingen. NORTHERN LIGHT är därför en del av det omfattande designarv som Bent Georg Jensen har lämnat efter sig i textilvärlden. NORTHERN LIGHT är klassisk, liksom många andra av hans designer, men samtidigt innovativ och modern i sin tydliga nykterhet.
Komplettera sängen med flera huvudkuddar och skapa ett lyxigt uttryck i sovrummet – precis som i en klassisk, elegant hotellinredning. Mixa och matcha dina favoritdesigner och -färger och skapa en mysig atmosfär i sovrummet.
Ett underlakan från Georg Jensen Damask i en gedigen tvåskaftsvävning fulländar uttrycket.