Vi rekommenderar att du viker ut produkten helt före tvätt och inte fyller tvättmaskinen för mycket. Sträck produkten lätt efter tvätt.
Vi rekommenderar att badrocken torktumlas lätt.
Kom ihåg att följa tvättanvisningen.
BESKRIVNING
Design: Georg Jensen Damask
Varm och mysig morgonrock i en exklusiv kvalitet och med en broderad logo som kvalitetsstämpel. FJORD har en tvåsidig design där den ena sidan utgörs av mjuk, kammad frotté som varsamt torkar huden medan den andra har försetts med våffelvävd bomull som bevarar värmen bra. Vardagslyx som kombinerar funktion och estetik. Den lyxiga morgonrocken i 100 % ekologisk bomull av bästa kvalitet ger en speciell känsla av välbefinnande och lyx. Med sitt enkla, klassiska snitt passar kimonon både kvinnor och män.
I den vackra koksgrå färgen blir morgonrocken FJORD ett elegant inslag i vardagen. Perfekt när det är kyligt inomhus – eller som vardagslyx till vinterbadaren efter ett uppfriskande dopp i havet.
Morgonrocken FJORD är designad av vårt eget designteam med fokus på funktion, kvalitet och skönhet. Egenskaper och värden som har följt Georg Jensen Damask i flera hundra år.