Vävda av 100 % egyptisk, dubbeltvinnad kammad bomull.
Tvätta i 60°C. Vita damastdukar tål tvätt i 95°C.
De mått som anges är efter tvätt
Goda råd
Vi rekommenderar att du viker upp produkten helt innan tvätt och inte överfyller tvättmaskinen. Produkten är lätt att sträcka efter tvätt. Vi rekommenderar att duken får hänga och lufttorka eftersom det ger slät produkt och det är bättre för miljön.
Kom ihåg att följa tvättanvisningarna eftersom tvätt i 60 °C får bomull att "öppna" sig och bli helt ren. Många tror att de skonar duken genom att tvätta i 40°C men produkterna är gjorda för att klara högre temperatur.
Val av storlek på duken beror på hur mycket överhäng du vill ha. Vi rekommenderar 20-25 cm vid bordets ändar för att få vackert fall. Om du har ett bord på exempelvis 1 x 2 meter rekommenderar vi storleken 140 x 240 cm.
För att få en slätare duk rekommenderar vi att du tvättar duken med låg centrifugeringshastighet – max 600–800 varv per minut. Häng sedan upp duken på tork och stryk den medan den fortfarande är fuktig.
BESKRIVNING
En elegant damastvävd duk i klassisk design, skapad av Arne Jacobsen. Det tidlösa mönstret är utvalt från den ikoniska danske arkitektens efterlämnade skisser och skapar en vacker symmetri och ett stilrent uttryck i en modern dukning.
Designen lanserades 2002 som en hyllning till den danske arkitekten med anledning av 100-årsjubileet av hans födelse och för i all sin enkelhet Arne Jacobsens designarv vidare.
Den grå färgen låter det damastvävda mönstret framträda vackert och framhäver dukens klassiska uttryck.
ARNE JACOBSEN-designen finns även som bordslöpare och bordstabletter.