Lägg servetten i kallt vatten i tre timmar och tvätta sedan i 40°C. Det gör linnet enklare att hantera.
KOM IHÅG att vika ut servetten helt innan den blötläggs.
Sträck efter tvätt och stryk gärna fuktiga.
Vi rekommenderar INTE torktumling av linneservetter.
För att få servetterna slätare rekommenderar vi att du tvättar dem med låg centrifugeringshastighet – max 600–800 varv per minut. Häng sedan upp servetterna på tork och stryk dem medan de fortfarande är fuktiga.
BESKRIVNING
Design: Georg Jensen Damask
Den mjuka linneservetten i en härlig, djup blå färg är en klassisk servett i linne. Satinvävningen med tunn linnetråd i högsta kvalitet och den karakteristiska kanten ger linneservetten en lätt, nordisk och elegant framtoning.
Med sin enkla design och broderad logotyp är den blå linneservetten ett vackert och sofistikerat tillskott till dukningen. Den passar mycket bra för en formell dukning, men kan också skapa värde och vara en estetisk upplevelse i mer informella sammanhang, när man dukar utan duk. Lika snygg till stora middagar som den enkla frukosten eller vid trädgårdsbordet.
Den blå linneservetten är en vacker kontrast till PLAIN duken i linne, som finns i grått. Och så är den ganska underbar tillsammans med de rustika designerna HERRINGBONE bordstablett och bordslöpare samt CHRISTMAS designen i färgen Blue Gold.